image_pdfimage_printچاپ

همانطور که بانک ها در تلاش برای ورود به عصر دیجیتال جدید بانکی هستند، آنها همچنین باید با بسیاری از شرایط مطابقت با تهدیدات امنیتی سایبری روبرو شوند. نتیجه این است که با توجه به اینکه این بانکها در معرض این تحول یا اختلال هستند، باید در حین شناخت مسائل نظارتی که تمایل به مخالفت با نوآوری دارند، نوآوری کنند.

با این همه، تمام بانک ها به اهمیت تحول دیجیتال در حال حاضر در حال درک هستند؛ با این حال، بانک های کوچکتر جامعه از لحاظ سرمایه گذاری در فن آوری های جدید، دارای اختیارات کمتری هستند. این بانکها، که اغلب دارای بودجه محدود و کارکنان کمتری هستند، باید تصمیمات مقرون به صرفه ای را در مورد محصولات و خدمات جدید برای مشتریان شخصی و تجاری آنها بگیرند. با افزایش استفاده از تلفن های هوشمند و توسعه ابزار و سیستم های مناسب، FinTech توانست به بازار نفوذ کند و محصولات و راه حل هایی را ارائه دهد که بانک ها ادعا می کردند که هیچ جایگزینی مانند پرداخت الکترونیکی و تجارت آنلاین وجود ندارد. اگر چه قوانین و مقررات بانکی و قضایی  ممکن است رشدی را که FinTech تا به حال ساخته است کند کند، اما همه چیز در حال تغییر شکل دادن وضعیت فعلی صنعت است.

پیش بینی اینکه FinTech  چه تاثیری بر روی بانکداری  سنتی  دارد  یا بانکداری را  چگونه تغییر می دهد  مشکل می باشد . FinTech و بانکداری دیجیتال مرزی ندارند و در یک منطقه یا کشور خاص قرار ندارند. آنها با کسانی که چشم انداز دارند زندگی می کنند و مایلند اقداماتی را برای حرکت به سوی عصر جدید انجام دهند. در طی چند سال آینده هزار ها تغییر در مشخصات مشتریان بانکی صورت می گیرد و نقش های مهمی در اقتصاد جهانی نشان می دهند. بنابراین مشتریان شروع به مقایسه تجربیات خود در استفاده از این ابزار های جدید مالی با تجربه دیگران می کنند.

FinTech محصول جدید برای مشتریان است. ابزارهای مالی به سرعت حرکت می کنند و اگر یک بانک نتواند به نیازهای مشتریان موجود خود پاسخ بدهد ، گزینه های دیگری وجود دارد که می توانند آنها را انتخاب کنند. به طور کلی، FinTech تمام طیف چگونگی تعامل با مشتریان را دوباره تعریف می کند. در طول سال های گذشته، بانک ها منابع مالی زیادی را به دست آورده اند که با آمدن استارت تاپ های مالی یا FinTech ها ترس در آنها به عنوان یک رقیب جدید به وجود آمده است که می تواند منابع مالی آنها را تصاحب کند اگر چه در ایران هنوز به صورت گسترده فعالیت انها شروع نشده اما بانک های خارجی  در کشورهای پیشرفته  سعی کرده اند که ترس خود را به یک فرصت تبدیل کنند و رقیب خود را به یک متحد تبدیل کنند. برای همین بانکداری سنتی با طرف صاحبان FinTech ها همکاری می کند و مدیران اجرایی و سهامداران جلب می کنند زیرا محصولات جدیدی را ارائه می دهند که مربوط به نیازهای مشتریان بانک ها  می باشد و دارای مزیت های فراوانی هستند:

۱- صرفه جویی در زمان

۲- صرفه جویی در هزینه

۳- بهبود سازگاری

۴- کاهش خطرات (مانند تقلب)

۵- ارائه یک محصول بهتر به مشتری

در طول چند سال گذشته معنای وفاداری دوباره تعریف شده است. وفاداری تنها به عنوان کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریان اندازه گیری نمی شود. بلکه وفاداری خدمات مربوط به نیاز مشتریان بانک را هم اندازه گیری می کند. امروزه بانک های سنتی و FinTech در حال همکاری با یکدیگر برای ارائه محصولات مرتبط تر برای مشتریان خود هستند. همانطور که در گزارش PWC FinTech Global آمده است، ۶۰ درصد از پاسخ دهندگان به این نتیجه رسیدند که پرداخت ها به عنوان بیشترین بخش ممکن توسط FinTech  هستند که  ناشی از  پرداخت های نقدی غیرقابل پرداخت مانند Apple Pay  و Bitcoin و ارزهای دیجیتالی دیگر می باشد.

 FinTechها یک بار به عنوان یک تهدید بالقوه برای ثبات خدمات مالی سنتی دیده می شود، اما در حال حاضر بانک ها به عنوان ستون اصلی حمایت کننده برای جامعه FinTech در حال ظهور هستند؛ چرا که تنوع سرویس ها و برنامه های جدید به خوبی با اهداف استراتژیک بانک ها مطابقت دارد.

 

FinTech های اعتباری

شرکت های FinTech که وام های آنلاین  ارائه می دهند، از تعداد زیادی داده های شرکت های بزرگ استفاده می کنند. تا تعیین کنند که ریسک اعتباری وام گیرنده  به چه میزان است آیا توانای بازپرداخت دارد. در ابتدا، وام دهندگان از داده های eBay یا PayPal استفاده می کردند تا میزان کسب و کارهای فروش را در نظر بگیرند و وام ها را براساس اطلاعات فروش ارائه دادند. با این حال، وام دهندگان FinTech در حال حاضر  اطلاعات مشتری از شرکت های بزرگ مانند : UPS، آمازون، QuickBooks، Yodlee، Yelp، فیس بوک، LinkedIn و چندین سایت دیگر به دست می آورند . این داده ها یک دهه قبل، به سختی در دسترس بود  ، حتی پنج سال پیش، جمع آوری داده ها از تمام این منابع امکان پذیر نبود. در حال حاضر، داده ها را می توان در عرض چند ثانیه جمع آوری کرد یک  حساب کابری اعتبار  برای وام گیرنده و میزان  ریسک اعتباری آن ایجاد کرد.

 

انواع استارتاپ های مالی  اعتباری

 

انواع

نرخ بهره

مدت زمان وام

مدت زمان پرداخت وام

Invoice Factor

 

۱% تا ۵%

 

یک روزه

SBA

۶% تا ۱۰%

۳تا ۷ سال

۱۰ تا ۳۰ روز کاری

Line of Credit

 

۵% تا ۱۵%

۱ تا ۳ سال

۷ تا ۳۰ روز کاری

Alternative

۶% تا ۲۵%

۱ تا ۵ سال

۵ تا  ۷ روز کاری

Cash Advance

 

۱٫۱۶% تا ۱٫۵۵%

۳ تا ۲۴ ماه

۱ تا ۳ روز کاری

 

اکثر وام های شرکت SBA با تکنولوژی مالی پراخت نمی شود ، اما به لطف پیشرفت ها، وام دهندگان در حال حاضر می توانند درخواست متقاضیان وام های SBA را در چند دقیقه معین کنند و وام های SBA را در ۷-۱۰ روز کاری اختصاص دهند (برخلاف  قبل که ماه ها طول می کشید تا SBA روند معمولی  تأمین مالی انجام دهد) با استفاده از نوآوری و فرایند ساده و پیچیده توسط SBA، صاحبان کسب و کار کوچک در حال حاضر قادر به تامین مالی با نرخ بهره بانک در یک زمان است که رقابتی با وام دهندگان اولیه وام و سرمایه گذاران است. وام های Fintech SBA در قالب های مختلف، از جمله وام های اعتباری و خط اعتباری آمده است. استفاده از وام های SBA FinTech عبارتند از سرمایه در گردش، حقوق و دستمزد، خرید املاک و مستغلات، ادغام بدهی، وام های تجاری، توسعه، و غیره می باشد .

 

 

منابع

 

https://gudcapital.com/fintech-business-loans

http://www.consumerbankers.com/sites/default/files/GarnetCapitalSmallBusinessLendingWhitePaper.pdf

https://www.americanbanker.com

http://fintechranking.com/tag/online-lending/

 

 

برای اطلاع از سایر اخبار و اطلاعات به روز بانکی با ما همراه باشید.