0
0

پاسخ : انواع سپرده‌های بانکی عبارتند از:

  • سپرده‌ ی جاری : حساب جاری در بانکداری بدون ربای ايران ماهيت قرض دارد. به موجودی اين گونه حساب‌ها هیچ سودی تعلق نمی‏گيرد.  
  • سپرده‌ ی پس‌انداز: ماهيت فقهی سپرده پس‌انداز قرض بدون بهره دارد و بانك هيچ تعهدی به پرداخت سود ندارد.
  • سپرده‌ی سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت: در سپرده سرمايه‏گذاری رابطه بانك و صاحب سپرده، رابطه «وکالت» است. بانك‌ها باز پرداخت اصل سپردة سرمايه‌گذاری مدت‏دار را تعهد می‏نمايند و منافع حاصل از عملیات مذکور را طبق قرارداد متناسب با مدت و مبلغ سپرده با رعایت سهم منابع بانك، پس از کسر هزينه‏ها و حق‏الوكاله، بين صاحبان سپرده‏ها تقسيم می‏كنند.

 ماهیت سپرده ی جاری و پس انداز، قرض است. مطابق تعریف قرض، قرض گيرنده مالك مال می شود و نسبت به بازپرداخت آن ضامن است. قرض عقدی لازم به حساب می آید.اما عاریه، عقدى است که به موجب آن، عاریه دهنده مال خود را در اختیار دیگرى قرار مى‏دهد، تا از آن استفاده مجانى کند.در عاریه، برخلاف قرض، اصل مال از ملکیت صاحب آن خارج نمى‏شود و عاریه کننده تنها اجازه استفاده حلال از مال را دارد؛ البته استفاده‏اى که موجب از بین رفتن اصل مال نگردد. به همین جهت، عاریه تنها در جایى صحیح است که با استعمال، اصل شى‏ء از بین نرود، مانند عاریه ظروف، فرش و وسایل نقلیه؛ اما در چیزهایى که با مصرف از بین مى‏روند، مثل نان، میوه و غذا عاریه، صحیح نیست.در قرض، به محض قبض، قرض‌گیرنده مالک شى‏ء مى‏شود و مى‏تواند هر نوع تصرفى را در آن انجام دهد. لذا موضوع قرض اعم از عاریه است. پس مى‏توان اشیایى را قرض داد که با مصرف از بین مى‏روند؛ زیرا قرض تملیک مال و عاریه تملیک منفعت است.در عاریه، عاریه گیرنده مالک منفعت شى‏ء مى‏گردد و حق دارد به طور مجانى از آن استفاده کند، لیکن باید پس از استفاده، اصل مال را به مالکش برگرداند و اگر از آن مال استفاده کند، لیکن باید پس از استفاده، اصل مال را به مالکش برگرداند و اگر مال در دست او تلف شود، در صورتى که تعدى و تفریط نکرده باشد در غیر طلا و نقره، ضامن نیست؛ مگر این که در متن عقد، شرط ضمان شود، ولى در عاریه طلا و نقره اگر شرط عدم ضمان نشود، ضامن است. در قرض، فرد با گرفتن قرض، ضامن مثل یا قیمت مى‏گردد، چه از آن شى‏ء استفاده کند یا نکند و چه اصل شى‏ء باقى بماند یا از بین برود.با توجه به امتیازات عقد قرض همچون لازم بودن، تملیکی بودن، ضمان‌آور بودن و این که قرض‌گیرنده مجاز به هر نوعی تصرفی در مال می‌باشد، سپرده‌های بانکی در قالب عقد قرض تعریف شده است و استفاده از عاریه برای سپرده‌گذاری مناسب دیده نشده است.

  • میهمان پرسیده شده 2 سال پیش
  • آخرین ویرایش 2 سال پیش
کلمات کلیدی
Accepted/Unaccepted
نمایش 0 نتیجه
پاسخ شما

لطفاً جهت ثبت ابتدا